Sıfırdan Bire Geçiş Önerisi: İngilizce Öğrenmeye Başlarken İlk Adımı Atmanın Kolay Yolu

Rüstem Temriyev
1 min readJul 4

--

“Herhangi yeni bir alışkanlığa başlarken, özellikle İngilizce gibi zorlu bilişsel süreçleri gerektiren alışkanlıklarda ilk adımı atmak zor olabilir. Şahsi deneyimlerime dayanarak Sıfırdan Bire Geçiş Önerim, bu zorluğu aşmanıza yardımcı olabilir.

  • Kendinize bir saatlik zaman dilimi belirleyin ve telefonunuzda geri sayım açarak, bu 60 dakikalık herhangi bir süre zarfında sadece 10 dakikalık süreyi İngilizce için ayırın.
  • Bu 10 dakikalık zaman zarfında İngilizce ile ilgili herhangi bir şey yapın. Ne yaptığınızla ilgili hiçbir önemi yok. Önemli olan İngilizce ders bağlamında bir şeyin olması.
  • Bunun psikolojik nedeni şudur: İlk adımı atmak zordur, ancak bir saatlik süre geniş bir zaman dilimidir. Daraldıkça, 10 dakikalık çalışma süremize itiliriz. Zihin “10 dakika uzun bir süre değil, bari biraz çalışayım” gibi bir algı oluşturur ve bu da az da olsa çalışmaya iter.
  • İlk hafta 10 dakika, ikinci hafta 20 dakika olarak devam edin. İyi ya da kötü yapmanızın önemi yok, ama önemli olan yapmaktır.

Bu adımları takip ederek, yeni bir alışkanlığa başlama zorluğunu aşabilirsiniz.”

--

--