Yazarak Düşünmek

Rüstem Temriyev
2 min readJul 8, 2023
Photo by Dim Hou on Unsplash

Bu yazıda önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum: Yazarak düşünmek. Neden bu kadar önemli? Çünkü düşüncelerinizi yazmak, onları daha net ve yapılandırılmış bir şekilde ifade etmenize yardımcı olur.

Fakat bu sadece düşüncelerimizi netleştirmekle kalmaz, aynı zamanda dil öğrenimine de katkı sağlar.

Şimdi size bu konuda üç önerim olacak:

  1. Günlük İngilizce Yazın: Bu, hem düşünme becerilerinizi geliştirir, hem de İngilizce kelime dağarcığınızı genişletir.
  2. Yeni Kelimeleri kendi ilgi alanlarınıza göre örnekleri yazarak öğrenin: Bu, kelimeleri hafızanıza daha etkili bir şekilde yerleştirecektir.
  3. İngilizce Metinler Okuyup, Özetleyin: İngilizce bir metni okuyun ve ardından kendi kelimelerinizle özetleyin. Bu, hem okuduğunuzu anlama becerinizi geliştirir, hem de İngilizce yazma becerinizi artırır. Bu arada yazarken aklımıza gelmeyen kelimeleri türkçe yazın geçin, sözlükten sonra bakarsınız. burada önemli olan fikrinizi kaybetmemek.

Peki nasıl yazıyım? Defter kalem mi yoksa klavye mi?

En verimli yazma şekli defter kalem kullanmaktır. 2019'da Japonya’da bir araştırma yapıldı ve Ipade kalemle ve deftere kalemle yazmayı karşılaştırdılar. Araştırmada kalem ve kağıt %30 fark gösterdi, yani hafızada kalıcılıkta farklılık gösterdi.

Ben genellikle kafamdaki düşüncelerimi boşaltmak için defter kalem kullanıyorum.

Bir konu üzerinde fikirlerimi yazarken düşüncelerimin ana hatlarını mind map şeklinde defterime veya tabletime yazıyorum. Son şeklini ise bilgisayarda yazıyorum.

Bir de defterime tuttuğum notlarımı daha sonra telefondan evernote’a veya apple notes’a tarıyorum. OCR özelliği sayesinde arama yaparken el yazılarımdan da aradığım kelimeleri çıkarıyor

--

--